FutureStarr

Fraction to Miles Calculator

Fraction to Miles Calculator

Fraction to Miles Calculator

Suppose you want to calculate the distance in miles from the Nation's Capital, Washington DC to Toronto, Canada. To do so, you would enter 0. 00233 as the value of "fraction of a mile" and 0. 416666 as the value of "miles". . Then, click the "Calculate" button to find the answer.

Calculator

via GIPHY

Disclaimer: Whilst every effort has been made in building this calculator, we are not to be held liable for any damages or monetary losses arising out of or in connection with the use of it. This tool is here purely as a service to you, please use it at your own risk. Full disclaimer. Do not use calculations for anything where loss of life, money, property, etc could result from inaccurate calculation.

The unit rate calculator allows you to calculate the rate of units between 2 associated items. In affect, the unit rate calculator is a type of ratio calculator as the two figures are in direct relationship to each other. A common unit rate we are familiar with is kilometres per hour or miles per hours. Another example of a unit rate is the money shared in a group, this would give us euros per person, dollars per person or pounds per person. As these examples illustrate, the unit rate defines the single unit of value of a group of the same items. (Source: math.icalculator.info)

Example

via GIPHY

Unit rates are very common in our lives. For example, when we say that we are driving at a speed of [latex]68[/latex] miles per hour we mean that we travel [latex]68[/latex] miles in [latex]1[/latex] hour. We would write this rate as [latex]68[/latex] miles/hour (read [latex]68[/latex] miles per hour). The common abbreviation for this is [latex]68[/latex] mph. Note that when no number is written before a unit, it is assumed to be [latex]1[/latex].

Individual unit rates are incredibly important as they allow us to benchmark quantities and assess relative value in terms of share. For example, the number of apples we can buy with our income. We may pay more for an apple when purchased on its own but then pay less per Apple when buying 10 apples at the same time. In this example, the unit rate of apples per currency unit is higher for an individual purchase than when buying multiple apples. By knowing and calculating the unit rate of each, we can make a decision on the relative value for money on a purchase. (Source: math.icalculator.info)

 

 

Related Articles